Zásady a rady

Pro bezpečnější pohyb na internetu stačí dodržet pár důležitých, ale přitom jednoduchých pravidel. Tyto zásady Vás ochrání v reálném životě.

 • Nesmíte věřit každé informaci, kterou na internetu uvidíte!
 • Nesdílejte neověřené informace!
 • Nikomu nedávejte adresu ani telefon. Nevíte, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně!
 • Neříkejte nikomu, že nebude nikdo doma (dovolená), či kam a v kolik hodin chodíte a navíc sami!
 • Neposílejte nikomu, koho neznáte, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílejte ani kamarádovi nebo kamarádce – nikdy nevíte, co s ní může někdo udělat!
 • Nedomlouvejte si schůzku přes internet, aniž byste o tom neřekli někomu jinému!
 • Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignorujte je!
 • Když se s někým nechcete bavit, nebavte se.
 • Udržujte hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesdělujte je ani blízkému kamarádovi!
 • Nedejte šanci virům. Neotevírejte přílohy zpráv, které přišly z neznámé adresy nebo se zdají být podezřelé, například obsahují gramatické chyby!
 • Dejte si obzvláště pozor na e-maily se špatnou češtinou, chybami nebo s obsahem, který je nevěrohodný nebo pro Vás nerelevantní.
 • Neinstalujte do svého telefonu aplikace z neoficiálních zdrojů – používejte jen oficiální obchody, jako jsou Apple iTunes, Google Play, Windows Phone Store, případně Samsung Galaxy Apps.

 

Rodičovské desatero ochrany dětí na internetu

 1. Počítač umístěte na viditelné místo. Pokud budete mít počítač v místě, kde se často pohybujete, můžete po očku sledovat aktivity svých dětí.
 2. Mějte přehled o tom, jaké stránky vaše děti navštěvují a učte je bezpečnému vyhledávání. Stránky, které vaše děti navštívily, si můžete prohlédnout v historii prohlížeče. Se staršími dětmi je třeba mluvit o tom, jaké stránky jsou z vašeho pohledu nepřijatelné. Dobrou volbou je používat filtrovací nástroje, které rozliší stránky se sexuálním obsahem a blokují je, takže se vůbec nezobrazí ve výsledcích vyhledávání.
 3. Učte své děti odpovědné komunikaci. Zlaté pravidlo elektronické komunikace zní: Pokud byste něco někomu neřekli do očí, tak mu to neposílejte SMS zprávou, emailem, po chatu, ani to nedávejte jako komentář na jeho stránku.
 4. Veškerý internetový obsah vnímejte kriticky. To, že něco najdete na internetu, ještě neznamená, že je to pravda. Děti by se měly učit odlišovat spolehlivé zdroje od nespolehlivých a ověřovat nalezené informace na internetu.
 5. Seznamte děti se základy internetové bezpečnosti. Není možné mít děti na internetu stále pod dohledem. Proto je potřeba je postupně učit zásadám internetové bezpečnosti, aby dokázaly internet používat odpovědně i tehdy, když budou samy.
 6. Označujte nevhodný obsah a porušování pravidel. Většina nejoblíbenějších stránek současnosti je vybavena jednoduchými nástroji, které uživatelům umožňují označit nevhodný obsah, který na stránku umístil někdo jiný. Je důležité, aby i Vaše děti věděly, jak takový obsah označit, pokud by se s ním náhodou setkaly. Proto dětem ukažte, jak například na YouTube – anebo jiné stránce, kam uživatelé mohou nahrávat svůj vlastní obsah – označovat příspěvky, které jsou nevhodné.
 7. Nastavte si zabezpečení. Hodně stránek využívajících obsah vytvořený uživatelem, včetně stránek jako YouTube, Blogger nebo sociálních sítí, mají funkce, kterými může uživatel rozhodovat o tom, kdo si bude moci prohlížet osobní blogy, videa a profily. Používání těchto funkcí je obzvlášť důležité, pokud Vy nebo Vaše děti na internet umisťujete soukromé a citlivé informace, jako jsou jména, adresy, telefonní čísla nebo fotografie či videa.
 8. Chraňte si hesla. Zní to banálně, ale dětem opakujte, aby svá hesla nikomu nesdělovaly. Také jim zdůrazňujte, že na veřejně dostupných počítačích – ve škole nebo v knihovně – musejí vždy odmítnout volbu „Pamatovat heslo na tomto počítači” a vždy se po skončení činnosti odhlásit. A že když odcházejí od počítače, je dobré prohlížeč pro jistotu zavřít.
 9. Pozor na cizí lidi. Klaďte dětem na srdce, aby si rozhodně nedomlouvaly schůzky s lidmi na internetu a stejně tak, aby si s nimi nevyměňovaly osobní informace, protože lidé na internetu nemusí být tím, za koho se vydávají.
 10. Pomáhejte bránit šíření počítačových virů. Používejte antivirový software a pravidelně ho aktualizujte. Poučte děti o tom, že nemají stahovat nic ze stránek, kde si uživatelé vyměňují soubory. Stejně tak jim zdůrazňujte, že nemají přijímat žádné soubory nebo otevírat přílohy od neznámých lidí.