Sociální sítě

nebo též společenská síť nebo komunitní síť  je služba na internetu, která registrovaným členům umožňuje vytvářet osobní (či firemní) veřejný či částečně veřejný profil, vzájemně komunikovat, sdílet informace, fotografie, videa, provozovat chat a další aktivity. Někdy se za sociální síť považují i internetová diskuzní fóra, kde si uživatelé vyměňují názory a poznatky na vybraná témata (škola, těhotenství, automobily, finanční poradenství, apod.). Komunikace mezi uživateli sociálních sítí může probíhat buď soukromě mezi dvěma uživateli, nebo (nejčastěji) hromadně mezi uživatelem a skupinou s ním propojených dalších uživatelů.

Pojmenování pochází ze sociologického pojmu sociální síť – skupina lidí, která spolu udržuje komunikaci různými prostředky.

V současnosti patří mezi nejznámější a největší sociální sítě na světě Facebook, Instagram, Twitter, Youtube.

 

Sociální_sítě_NIBAV

 

Podle italské studie má život na sociálních sítích značně negativní dopad na skutečný život každého člověka. Komunikace na sociálních sítích ovlivňuje důvěru lidí, přičemž ztráta důvěry dopadá negativně na vnímání vlastní spokojenosti člověka se životem. Navíc je díky systému paradoxně většina uživatelů (i 90 %) méně populárních než jejich přátelé. Mladí lidé mají navíc problémy s posouzením důvěryhodnosti zpráv.

Mezi velká rizika sociálních sítí můžeme zařadit jednoduchou komunikaci, kterou téměř okamžitě má možnost sledovat velká masa uživatelů. Toto je nebezpečné, neboť díky tomu se sociální sítě mohou stávat velice silným nástrojem pro různé útočníky. Ať je to šikana, zneužívání získaných informací k vydírání, vykrádání objektů, únosům či jinému zneužívání.

V ČR byl mediálně známý případ, kdy byl zcizen účet k sociální síti finalistovi televizní soutěže Stardance 2016 a poté byl tento účet využit pro získávání peněz z reklam.